Hírek
Legfrissebb hírek
- 04-09 Tavaszi nagytakarítás Budafok-Tétényben
- 04-06 Elhalasztják a szemétszedést - Videóval frissítve!
- 04-07 Fáklyázási munkálatok a kerületben
- 04-07 Hogyan lehet érdeklődni az oltással kapcsolatban?
- 04-06 Hamarosan új ügyfélfogadó rendszer lép életbe a Polgármesteri Hivatalban
Cimkék
Városházi Híradó Budafok-Tétény Publikus Közlemény Tájékoztató Városfejlesztés Program Sport Közlekedés Kultúra Koronavírus tájékoztató Megemlékezés Felhívás Környezetvédelem Promontor TV Oktatás Budapest Bornegyede Pályázat Elismerés Ünnep Fesztivál Közélet Civil élet Egészség Gyász Videó Kiállítás Borfesztivál Testületi ülés EU projekt Kék hírek Stratégiai partner Interjú Összefogás Hagyományőrzés Pincejárat Pályázatok Helytörténet Évforduló Bornegyed Csatornázás Rendőrség Ünnepség Közösségre kapcsolva Hitélet Családbarát hely Jótékonyság Esélyegyenlőség Egészségügy Tájékoztatás Előadás Kerület napja Egyesített Óvoda Társadalmi egyeztetés Siker Programok Koncert Stratégiai partnerek Rendőrségi felhívás Meghívó Szavazás Közbiztonság Civil összefogás Állás Nemzeti összefogás Köszöntés Választás Advent Lakossági fórum Család Bornegyed magazin Projekt területek Életmód Vállalkozás Kegyelet Nekrológ Köszöntő Riasztás Fővárosi Közgyűlés Lomtalanítás Adomány Természetvédelem Tűzeset Klíma Testvérvárosok Ajándékozás Budapest Felmérés Közössgre kapcsolva Budapesti olimpia Könyvbemutató Lakossági felhívás Közösségi tervezés Egyeztetés Helyzetjelentés Nyilatkozat Álláspont Aláírásgyűjtés Játék Víz világnapja Helyreigazítás Honatya Népszavazás Tisztelet Állatok Világnapja Avent Információ Portré autó Suli-Vár Mulatság Civil kurázsi Beszámoló TámogatásAz első állomás „Erdély kapuja”, az I. László király alapította Nagyvárad volt. A város a Sebes-Körös két partján 126 m magasságban fekszik. Megismerkedtünk történelmével és irodalmi vonatkozásaival is. Utunk Királyhágóra vezetett tovább, megnéztük a történelmi Erdély határát. Kalotaszeg felé áthaladtunk Csucsán, és Adyra emlékeztünk. Kalotaszeg fővárosa Bánffyhunyad, főterén egy XVI. században gót stílusban épült református templom áll. A templom eredetileg erődtemplom volt, többször átépítették, végül népi stílusú festett kazettás famennyezetet kapott. Gyönyörűen faragott kő szószéke a XVIII. századból származik. (Sipos Dávid szobrászművész alkotása.) Petőfi Erdélyi hadsereg című verse itt született – tudtuk meg a helyi kántortól, aki megtanította nekünk az Áldjon meg az Úr című dalt. Innen Kolozs megye székhelyére, Kolozsvárra mentünk. Itt született Mátyás király. Megnéztük szülőházát és a gótikus stílusban épült Szent Mihály templomot, ahol keresztelték. Az épület több nevezetes történelmi eseménynek volt színhelye, például itt választották meg Bethlen Gábor erdélyi fejedelmet. A templom előtt áll Mátyás király lovasszobra, Fadrusz János alkotása. A szobor talapzatán latin felirat őrzi a király nevét. Tisztelettel emlékeztünk meg nagyjainkról a Házsongárdi temetőben. Dsida Jenő, Kós Károly és Apáczai Csere János sírjára csokrot helyeztünk. Ápriliy Lajos verse jutott eszembe:
„A tavasz jött a parttalan időben
s megállt a házsongárdi temetőben.”
(Tavasz a házsongárdi temetőben)
Sok híres egyetemi tanár, tudós, író, költő, művész és politikus nyugszik itt. Ezen a napon az utolsó program a Farkas utcai református templom megtekintése volt. Mátyás saját költségén építtette fel gótikus stílusban. A templom eredetileg katolikus volt, a reformáció idején került a reformátusok birtokába. Élményekben gazdagon érkeztünk meg szálláshelyünkre, Székelyszentlélekre, ahol kifejezetten barátságosan fogadtak bennünket.
A második napi programunk a parajdi sóbányában kezdődött. Egy helyi busszal mentünk a sótömbbe vájt alagúton a bejáratig. Igazi gyerekbarát helyen találtuk magunkat. A bányában játszótér, múzeum és kápolna is van. Mindenki kiválaszthatta a kedvére való helyet. Nehéz elképzelni, hogy mindez egy 1,2 x 1,4 km-es sótömbben van. Levegője gyógyhatású, sokan ezért látogatják.
A sóbánya fölött magasodik a parajdi sószikla, egyedülálló látvány az eróziótól barázdált hatalmas sószirt. Korondtól Szovátáig húzódik a sóvidék. Szováta híres fürdőhely a Mezőhavas alján. Sétáltunk a Medve-tó partján,és csak segítséggel jöttünk rá, hogy a tó az alakjáról kapta a nevét. Ezen a vidéken már a rómaiak is sót bányásztak. A szovátai fürdőnek öt sós tava van. Az említetten kívül a Mogyorósi-tó, a Fekete-tó, a Veres-tó és a Zöld-tó. A fürdőhelyen gyógyforrások is vannak. Hangulatos sétát tettünk ezen a környéken. Örömmel nézelődtünk Korondon, nagyon híres a fazekasságáról. A községben faragott székelykapuk is láthatók. Korond után leereszkedtünk a Fehér-Nyikó völgyébe, Farkaslakára. Megemlékeztünk Tamási Áronról, a híres íróról, akit végrendelete szerint két cserfa közé temettek. Tamási Áron sírja után a legnagyobb székely, Orbán Balázs sírját is meglátogattuk Szejkefürdőn. Orbán Balázs hatkötetes leírást készített Székelyföldről. Az emlékmű egy kis dombon áll, amit székelykapukon keresztül lehetett megközelíteni. 2018-ban állították az utolsót a 20. unitárius találkozó emlékére.
Ezen a napon Székelyudvarhelyre is ellátogattunk. A város központja a Főtér, ahol híres emberek szobrait néztük meg. Láthattunk egy kiállítást a holocaust áldozatairól.
Kirándulásunk harmadik napján a katolikusok fő zarándokhelyére, Csíksomlyóra mentünk. Megnéztük a híres Máris-szobrot, a barokk stílusban épült templomban. Sok hálaadó tábla tanúskodik a csodás gyógyulásokról. A szobrot most először mozdították el a helyéről a pápa tiszteletére. Mi még az eredeti helyén láthattuk.
A Csíki-medencén átfolyik az Olt folyó. A Maros és az Olt legendáját Benedek Elek egy nagyon kedves mesében írta meg. Idegenvezetőnk felolvasta nekünk, ezzel is gazdagította élményeinket. A természet lenyűgöző szépségét a Nagyhagymás-hegységben található Gyilkos-tónál és a Békás-szorosban tett séta közben tapasztalhattuk meg. Meghallgattuk a tó keletkezéséről szóló legendát, és megtudtuk, hogy a tó a sok hordalék miatt nemsokára el fog tűnni.
A kis gyalogtúra után Gyergyószentmiklósra mentünk, ahol megtekintettük az örmény katolikus templomot. Megcsodáltuk a három barokk oltárt. Itt láthatók Székelyföld leghíresebb papi ruhái. Megnézhettük a Márton Áron püspökké szentelésének 80. évfordulójára rendezett kiállítást. Mielőtt a szálláshelyre értünk, megálltunk a Zetelaki víztározónál. A környező patakok vizét itt gyűjtik össze. Olyan, mint egy természetes tó, akár nyaralóhely is lehetne.
Az utolsó nap hazafelé indultunk, de többször is megálltunk. Fehéregyházán megnéztük a Petőfi emlékművet, Segesváron sétáltunk a várnegyedben, ahol egy Petőfi-szobor látható. Marosvásárhelyen is kiszálltunk az autóbuszból, megcsodáltuk a szecessziós épületeket. A legszebb a Kultúrpalota, ami a Lechner-féle építészeti irányzat szellemében épült. A város igazi kulturális központ, híres az orvosi egyeteme is. A lakosság 60 %-magyar.
Hosszú, fáradtságos út vezetett hazáig, de nem éreztük. Olyan volt, mintha nem is külföldön jártunk volna. A közös történelmünk, kultúránk és anyanyelvünk összeköt bennünket. Megtapasztaltuk, hogy - „Dunának, Oltnak egy a hangja” – ahogy Ady Endre is megfogalmazta.
Kimondhatjuk, hogy Erdélyország nagy ország és Erdélyország szép ország.
A Nádasdy Kálmán Alapfokú Művészeti és Általános Iskola beszámolója.
Fotó: Határtalanul! program